Zdrowe i bezpieczne dzieciństwo z Backfist

Od 21 marca Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Backfist prowadzi projekt skierowany do dzieci od lat 8 Ninja Bakcfist Kids – Ty też możesz zostać ninją. Sport dla wszystkich. Program jest współfinansowany przez Urząd Miasta Częstochowa w ramach działań z zakresu zdrowia publicznego w roku 2019. Zajęcia odbywają się w czwartki w nowoczesnym budynku przy ul. Hutników 9.

Popularność sztuk walki i moda na ich uprawianie może okazać się doskonałą zachętą dla młodych ludzi, by wejść do sali treningowej i pozostać w niej na dłużej. Ważne, by choć na chwilę odłożyli tablet i komórkę, a następnie razem z trenerem, Tomaszem Boralem, wyruszyli w podróż do krainy samurajów albo bajkowych żółwi, którym nie przeszkadza wypukła skorupa, by przeżyć wiele przygód, a przede wszystkim zawsze stawać po właściwej stronie. Aby tak się stało, trzeba jednak odpowiednio przygotować się na możliwe niebezpieczeństwa. W tym zakresie nie ma co zwlekać. Im szybciej, tym lepiej. Warto więc już teraz określić cel i uwierzyć, że jest możliwy do realizacji. Temu może pomóc aktywność fizyczna, która uczy wytrwałości i zaangażowania w działanie. Być może któryś z uczestników wyjdzie kiedyś na zawodowy ring, ale do tego jeszcze bardzo długa droga. Na razie ważniejsze jest upowszechnienie przekonania, że aktywność fizyczna nie jest nudna, ale sprawia wiele przyjemności.

Już choćby z tego powodu ćwiczenia proponowane podczas zajęć Tomasza Borala są urozmaicone i mają formę zabawy. Oprócz elementów sztuk walki treningi dla dzieci zawierają również elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz ogólnorozwojowej, by wzmocnić mięśnie posturalne, odpowiadające za postawę ciała, oraz zniwelować drobne niedoskonałości. Zajęcia to również doskonała okazja, by zneutralizować czasami dość kłopotliwy dla dorosłych nadmiar energii albo dla odmiany nieco bardziej się rozruszać. Wreszcie, by zbudować poczucia własnej wartości oraz ukształtować postawę szacunku wobec innych.

W programie biorą udział zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Razem uczą się podstawowych zachowań na macie, treningu z workiem bokserskim, są dla siebie pierwszymi sparingpartnerami. To z pewnością wpłynie na ich postrzeganie odmiennej płci i przyczyni się do upowszechnienia idei równości. Nawet jeśli chłopcy i dziewczynki mają różnych idoli, to staną się bardziej otwarte. Chłopcy przekonają się, że dziewczyny też potrafią się całkiem nieźle bić, nawet jeśli nie mają potrzeby udowadniania tego na co dzień, a dziewczyny nabiorą pewności, że posłuszeństwo to często wyłącznie skutek dobrego wychowania i świadomej decyzji, a nie słabości.

About Author