Trener personalny sztuki walki i fitness Tomasz Boral - dyplomowany masażysta, urodzony w chińskim Roku Tygrysa.Pasje: kultura Dalekiego Wschodu, anatomia, psychologia, historia Polski, żużel, sporty ekstremalne, życie:)

Motto:„Nigdy nie zakładaj rezultatu przed walką, ale bądź do niej przygotowany”.

Tomasz Boral

Trener personalny sztuk walki i fitness

 • - Prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki w Częstochowie
 • - Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I Dan w Kickboxingu federacji WAKO
 • - Medalista Mistrzostw Polski w Kickboxingu w latach 1991/92
 • - Egzaminator Polskiego Związku Kickboxingu
 • - Trener Kickboxingu z uprawnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
 • - Licencjonowany Trener / Instruktor PZKB nr 023 /T/ 2012
 • - Dyplomowany masażysta – licencja nr 06738
 • - Instruktor sportu
 • - Instruktor ćwiczeń siłowych
 • - Instruktor gimnastyki korekcyjnej
 • - Laureat nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy 2018
 • - Laureat Plebiscytu Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku - Trener Roku 2018

 

Moja historia

Chylę czoła i entuzjastycznie pozdrawiam wszystkich zwolenników dalekowschodnich systemów walki.

Na wstępie chciałbym uprzejmie podziękować wszystkim osobom, które w sposób fizyczny przyczyniły się do powstania niniejszej strony. Owoc mojej pracy i cały materiał w niej zawarty dedykuję moim najwierniejszym Uczniom, którzy są dla mnie niewyczerpanym źródłem inspiracji. Właśnie dzięki nawiązaniu wspaniałych relacji z moimi Adeptami poszerzyłem horyzont myślenia oraz w pełni zrozumiałem, że sztuki walki to nie tylko ciosy lecz fascynujący sposób na życie. To przede wszystkim obyczajowość, światopogląd i kodeks moralny. Uczniowie są moją dumą dlatego na ich ręce chciałbym złożyć specjalne podziękowania i życzyć im wielu sukcesów na trudnej drodze w poznawaniu siebie:

„Jeżeli chcesz się napić musisz to zrobić sam. Żaden opis wody nie zastąpi Ci jej.”

Pragnąłbym aby ta strona stała się formą upominku, który będzie mobilizował Was emocjonalnie do wszechstronnej pracy nad własnym ciałem i umysłem. Chciałbym przybliżyć Wam w skrócie moja skromną osobę i doświadczenie jakie posiadam w dziedzinie sztuk walki, masażu oraz nowoczesnego, wyczynowego sportu.

Nazywam się Tomasz Boral urodziłem się 18 lutego w chińskim Roku Tygrysa w Częstochowie.
Moja fascynacja sztukami walki i kulturą dalekiego wschodu zaczęła się po premierze kultowego filmu „Wejście Smoka”, który wdarł się przebojem na ekrany polskich kin. Tytułowy bohater i niedościgniony mistrz starochińskiej sztukikung-fu wu-shu Bruce Lee stał się impulsem, który rozbudził w wątłym chłopcu chęć zgłębienia technik samoobrony.

W początkowym etapie pracowałem nad sobą jako samouk ucząc się nieporadnie z podręczników karate, które w tamtym czasie było bardzo ciężko zdobyć. Pragnę podkreślić z perspektywy czasu i blisko 20-letniego doświadczenia, że jest to wyboista droga nauki, którą zdecydowanie odradzam. Jestem w pełni przekonany, że sprawy dydaktyczne w zakresie technik walki i samoobrony należy pozostawić wykwalifikowanym placówkom. Oficjalnie trening walki rozpocząłem w wieku 13-lat zrzeszając się w sekcji kick-boxingu.

W 1991roku na Mistrzostwach Polski w Kick-Boxingu odniosłem poważną kontuzję stawu biodrowego i urazu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
W efekcie doprowadziło to na pewien czas do wyłączenia z mojego programu treningowego technik nożnych. Zmusiło mnie to do nawiązania kontaktów zeszkółką boksu i studencką sekcją kung-fu wu-shu w Częstochowie. Po niespełna roku wznowiłem treningi w rodzimej sekcji kick-boxing.

W trakcie kariery zawodniczej i trenerskiej starałem się konfrontować z przedstawicielami różnych systemów walki. Ostatecznie jednak pozostałem wierny szkole kick-boxingu aż do dnia dzisiejszego.

Tomasz Boral

Trener personalny sztuk walki i fitness

Prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki w Częstochowie
Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I Dan w Kickboxingu federacji WAKO
Medalista Mistrzostw Polski w Kickboxingu w latach 1991/92
Egzaminator Polskiego Związku Kickboxingu
Trener Kickboxingu z uprawnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
Licencjonowany Trener / Instruktor PZKB nr 023 /T/ 2012
Dyplomowany masażysta – licencja nr 06738
Instruktor sportu
Instruktor ćwiczeń siłowych
Instruktor gimnastyki korekcyjnej

Przebyte szkolenia:

Szkolenie instruktorów sztuk walki „Clinic Treners” w USA:

IMB & Boxing Academy w Los Angeles – Szkoła Walki Ucznia Bruce Lee Grand Mastera Richarda Bustillo  w zakresie:

Jeet Kune Do, MMA, Muay Thai, Boxing, Doce Pares Eskrima, Jujitsu, Wrestling

Szkolenie w Team Karate Centers w Los Angeles pod okiem 6-krotnego Mistrza Świata w KickBoxingu – Sensei Bennego The Jet Urquideza w zakresie: Ukidokan Kickboxing, Ukidokan Karate

Szkoła Boksu Joe De Grandisa (WBC) Chicago USA w zakresie: Boxing

Szkolenie z Grand Masterem Nick Elizar - Częstochowa

w zakresie: Filipińskie sztuki walki, Balintwak Eskrima, samoobrona.

OSIĄGNIĘCIA ZAWODNICZE I TRENERSKIE

 • 01.09.1988 r. wychowanek Sekcji Samoobrony Kick-Boxingu w Częstochowie prowadzonej przez Stanisława Zielińskiego (4stopień)
 • 28.04.1991 r. I miejsce w Międzystrefowych Mistrzostwach Polski w Kick-Boxingu (LUBLIN)
 • 16.06.1991 r. III miejsce w VI Mistrzostwach Polski w Kick-Boxingu (LUBLIN)
 • 01.03.1992 r. III miejsce w II turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski (SOSNOWIEC)
 • 01.09.1993 - 1995 r. asystent trenera w Sekcji Samoobrony Kick-Boxingu w Częstochowie (uczestnictwo i pomoc w prowadzeniu szkolenia z zakresu technik interwencyjnych z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Częstochowie). Samodzielne prowadzenie zajęć z grupą początkującą i zawodniczą podczas nieobecności trenera w kraju.
 • 14.11.1999 r. instruktor ćwiczeń siłowych certyfikat nr.0002953 udokumentowany przez Spółdzielnię Pracy „Oświata” w Częstochowie
 • 23.05.2000 r. licencja z zakresu masażu leczniczego nr.06738 udokumentowana przez Spółdzielnię Pracy „Oświata” w Częstochowie (8-miesięczny staż zawodowy w Przychodni Lekarskiej w Częstochowie)
 • 12.12.2000 r. instruktor gimnastyki korekcyjnej certyfikat nr.0007489 wydany przez Spółdzielnię Pracy „Oświata” w Częstochowie
 • 20.05.2002 r. instruktor sportu dokument zarejestrowany w COS-Pion Programowo-Sportowy w Warszawie nr.29/Cz.OZPN /S/PN/2002
 • 25.02.2003 r. instruktor kick-boxingu (uprawnienia państwowe) udokumentowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu w Warszawie nr.12942/ I/S/2002
 • 17.04.2004 r. Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I DAN w Kick-Boxingu potwierdzony przez Polski Związek Kick-Boxingu w Warszawie nr.1387/1M/04 (formuła zawodnicza)
 • 20.03-06.04.2007 r. praca na stanowisku masażysty w salonie ” Luna’s Skin and Med Spa ” w stanie Washington (USA) oraz praktyczna nauka i doskonalenie Lomi-Lomi Nui - hawajskiej sztuki masażu (głęboki masaż relaksacyjny)
 • 10.04 -18.07.2007 r. pobyt w Chicago w celu nawiązania kontaktów sportowych. Podjęcie współpracy z Joe De Grandisem mistrzem USA w boksie i 3-krotnym pretendentem do Tytułu Zawodowego Mistrza Świata (przeciwnik D.Michalczewskiego). Wymiana doświadczeń i poglądów zaowocowała wspólną pracą w ringu (formy tarczowań i sparingów).
 • 10.04-18.08.2007 r. praca na stanowisku masażysty i prywatnego trenera w zakresie gimnastyki wyszczuplającej w salonie ” VIVA Skin& Body Care “ w Chicago.
 • 17.05.2010r. Licencja Egzaminatora Polskiego Związku Kick-Boxingu nr 033/E/2010
 • 17.05.2010r. Prywatna Szkoła Walki „BACKFIST” otrzymała licencję nr 156 upoważniającą do uczestnictwa w sporcie kwalifikowanym na mocy ustawy z dn. 29.07.2005 wydanej przez Polski Związek Kick-Boxingu
 • 02-03.10.2010r. Seminarium z Grand Masterem Richardem Bustillo, uczniem Bruce'a Lee, Łódź
 • 06.05.2011- zarejestrowanie Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki „BACKFIST”- Krajowy Rejestr Sądowy
 • 1-7.08.2011r.- Szkolenie instruktorów Jeet Kune Do w szkole walki ucznia Bruce'a Lee, Grandmastera Richarda Bustillo- International Martial Arts and Boxing Academy, California, USA
 • 8-19.08.2011 Trening pod okiem znamienitego Mistrza, twórcy kick-boxingu Sensei Bennego Urquideza, California, USA

kick-boxing