Krav Maga Częstochowa

Krav Maga Częstochowa

Krav Maga Częstochowa – Krav Maga to bojowy system walki wręcz w bliskim kontakcie, którego twórcą i pionierem był czeski Żyd – Imrzich Lichtenfeld (1910 – 9.01.1998 r.). Był on synem Samuela Lichtenfelda cyrkowego siłacza i zapaśnika.

Krav Maga Częstochowa
Krav Maga Częstochowa

Młody Imi idąc w ślady ojca trenował z sukcesami zapasy, boks, gimnastykę. Prawdopodobnie w tym okresie miał również kontakt z technikami Jujutsu. Stojąc w obliczu zagrożenia jakie niesie II wojna światowa i faszystowskie Niemcy zorganizował grupę samoobrony, która starała się przeciwstawić agresywnym nazistowskim bojówkom. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w realnej walce nabył również umiejętności taktyczne, które przyczyniły się do powstania wielozakresowego systemu samoobrony i walki wręcz. W 1940 roku Lichtenfeld brawurowo uciekł do Palestyny, a cztery lata później rozpoczął nauczanie swojej sztuki walki w oddziałach zbrojnej organizacji Hagana.

Następnie po powstaniu Izraela w 1948 roku w siłach zbrojnych tego państwa, zwłaszcza w elitarnych jednostkach specjalnych wojska, wywiadu i służb mundurowych. W latach 60-tych w Izraelu zmienił nazwisko na Sde-Or dalej szkoląc formacje wojskowe. System szkolenia bojowego był prosty i składał się z kilkunastu technik obronnych. Z biegiem czasu otwarte wojny i tajne operacje prowadzone przez Izrael oraz konieczność przeciwstawienia się atakom terroryzmu spowodowały rozszerzenie systemu o specjalne techniki interwencyjne np.zatrzymania, aresztowania policyjne, walkę nożem, strzelanie na pokładzie samolotu itp. Poczucie zagrożenia i militaryzacja społeczeństwa izraelskiego spowodowały konieczność powszechnego nauczania. Krav Maga w latach 70-tych stała się dostępna dla normalnych obywateli. W 1978 roku powołano w Izraelu Krav Maga Association zadaniem organizacji było rozpowszechnianie i promocja.

System rozwijał się również bardzo dynamicznie w USA w wyniku czego w 1999 roku powołano do życia Krav Maga Worldwide Enterprises, która zajmuje się edukacją instruktorów. Od śmierci Imiego Lichtenfelda organizacją kieruje Darren Levine i Eyal Yanilov, który często odwiedza Polskę prowadząc seminaria szkoleniowe. W krav maga stosuje się techniki oparte na naturalnych odruchach obronnych. Szybkie kombinacje niskich kopnięć, uderzeń kolanem, łokciem, głową oraz krótkimi sekwencjami technik walki w parterze. System stawia nacisk na brak schematów podobnie jak w Jeet Kune Do Bruce Lee. Głównym celem krav maga system jest umiejętność wyłączenia stresu w chwili zagrożenia i pozbawienie napastnika zdolności do prowadzenia dalszej walki przy użyciu najskuteczniejszych technik i jak najmniejszym nakładzie sił.

About Author