Trener personalny, czyli zapragnąłeś coś zmienić

Decydując się na indywidualne zajęcia sportowe, liczysz na to, że w ten sposób szybciej zrealizujesz swoje cele zarówno te związane ze zdrowiem, jak i sprawnością fizyczną. Trener osobisty będzie przecież nieustannie dbał o poziom Twojej motywacji, przypominał o wyznaczonym kierunku i o tym, dlaczego uczestniczysz w zajęciach. Dlatego tak ważne jest, żebyś wybrał kogoś, kto spełni Twoje oczekiwania i pokładane w nim nadzieje. A ponieważ trener personalny wciąż zaliczany jest to grupy atrakcyjnych zawodów, dających satysfakcję oraz zapewniających prestiż, warto więc zastanowić się, jakie powinny wyróżniać go cechy. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to zawód wymagający uprawnień państwowych, więc to ostatecznie klienci zweryfikują jego profesjonalizm. Oczywiście w zdobyciu i doskonaleniu kompetencji pomagają organizowane kursy. O czym więc warto pamiętać przy wyborze trenera personalnego?

Trener osobisty przede wszystkim powinien być doskonale przygotowany merytorycznie. Musi znać wpływ poszczególnych ćwiczeń na stan zdrowia, orientować się we współczesnych trendach żywieniowych, ocenić sprawność i wydolność osoby przychodzącej, opracować dla niej plan treningowy i zaproponować zmianę diety, skorygować błędy dostrzeżone w jej stylu życia. Ale przede wszystkim powinien umieć wzbudzić zaufanie, wejść w relację i umieć ją podtrzymać. Spotkania z trenerem, dość regularne przecież, powinny dawać satysfakcję obu stronom, a to dużo łatwiejsze, jeśli będą się odbywać w przyjaznej i miłej atmosferze. Trener osobisty powinien umieć dostosować się do odmiennych potrzeb i osobowości, być elastyczny, a przy tym pokorny. Musi stworzyć plan działania na podstawie rozmowy z konkretnym człowiekiem i dostosowany do jego możliwości i potrzeb. Powinien być przy tym niezwykle uważny i wrażliwy, żeby czegoś nie przegapić, a przede wszystkim na bieżąco weryfikować przyjęte założenia. Wspólna praca jest przecież wędrówką o określonym wprawdzie celu, ten ustalicie na początku, ale zawsze można zastanawiać się nad wyborem drogi, o innym stopniu trudności i czasie realizacji.

Trener osobisty często musi racjonalnie ocenić Twoje marzenia. To on rozstrzygnie, co jest wykonalne i w jakim terminie. Jak dobry przewodnik powinien doradzić, co lepsze, ale również służyć pomocą w sytuacjach zaskakujących i nie zawsze przewidywalnych na starcie. Zresztą on także wyruszy w drogę, a jego sukcesem będzie Twoja satysfakcja.

Wybierając trenera personalnego, na pewno warto posłuchać tych, którzy właśnie realizują swoje plany, oraz tych, którym się już udało. Tym bardziej że takie spotkanie może być początkiem współpracy długofalowej. Po zrealizowaniu jednego celu, może pojawić się następny, wcześniej nie do osiągnięcia. Jeśli więc zdecydowałeś się na zmianę życia, zadbaj o możliwości jej wykonania.