MUAY THAI Częstochowa

Muay Thai Częstochowa

Muay Thai CZĘSTOCHOWA – Muay Thai  to sztuka walki wywodząca się z bogatszego systemu wojennego zwanego Krabi Krabong Walka Pałka Miecz i jest jego bezbronną odmianą. Boks syjamski jest oryginalną sztuką walki Tajów sięgającą historią aż do XIII wieku i panowania króla Ramkamhenga.

Muay Thai Częstochowa
Muay Thai Częstochowa

Przed walką wykonywany jest ceremoniał Ram Thai mający znaczenie religijno-obrzędowe.
W zapiskach z XVI wieku znajdujemy waleczne wyczyny Czarnego Księcia – Nai Khanom Dom. W 1719 roku książę Phra Chao Seua zezwolił na publiczne prowadzenie walk o zakłady i nagrody. W muay thai są również widoczne wpływy kulturowe pochodzące z Chin i regionów hinduiskich.

Należy również wspomnieć o różnicy muay thai od usportowionej wersji boksu tajskiego na którego wpływ miał świat zachodni. W 1930 roku przyjęto zasady boksu europejskiego, rękawice, rundy sportowe. Na przełomie 1972 roku usystematyzowano przepisy sportowe w kierunku podniesienia bezpieczeństwa walczących. Jednym z pierwszych historycznych zawodników walczącym z przedstawicielem muay thai był Benny The Jet Urquidez. Pojedynek sportowy miał miejsce w 1975 roku w formule full contact. Była to pierwsza profesjonalna walka Urquideza o Tytuł Zawodowego Mistrza Świata w Kickboxingu zakończona jego zwycięstwem. Przyniosła mu również wielką sławę w Tajlandii czego wynikiem był szereg pokazów, które przeprowadził dla rodzinny królewskiej Tajlandii. Tradycyjna odmiana [muay thai]jest bardzo brutalną sztuką walki w której szczególnie destrukcyjne są potężne uderzenia kolanami, łokciami, głową, atakami na oczy, szyję, stawy. Boks tajski składa się również z niskich kopnięć okrężnych na udo często występujących również w Karate Kyokyshin i współcześnie w formule K-1. To kopnięcie jest wykonywane specjalnie utwardzaną kończyną dolną podudzia i niemal prostą nogą zupełnie odmiennie niż w karate. Charakterystyczne są również wysokie uderzenia kolanem, uderzenia i obrony łokciami oraz techniki sztuki walki w klinczu.

Współcześnie techniki muay thai są wykorzystywane niemal w każdym utylitarnym systemie walki, szkoleniu służb mundurowych oraz kursach samoobrony organizowanych przez rozmaite szkoły walki. Nowoczesny świat docenił walory techniczne i treningowe tradycyjnej sztuki walki muay thai.
W Tajlandii boks tajski uprawiają 10-12 letni chłopcy, którzy już w tak młodym wieku są objęci profesjonalnym, bardzo ciężkim treningiem bokserskim. W tajskich warunkach klimatycznych trening sportowy odbywa się pod gołym niebem przy użyciu tarcz, poduszek tajskich, worka oraz bardzo prostych przyborów. Trener po ciężkim treningu wytrzymałościowym szybko wyłania grupę profesjonalnych młodych thai bokserów, którzy toczą płatne walki w swojej kategorii wiekowej. Muay thai miało również wpływ na rozwój współczesnego kickboxingu. Kickboxing ma wspólny rodowód z boksem tajskim choć na ten temat istnieje wiele teorii i spekulacji.

About Author