Walcz tylko w odpowiednich rękawicach

Zadaniem rękawic bokserskich jest ochrona dłoni, kciuka, nadgarstka od otarć i urazów. Zwiększają one komfort treningów zarówno na przyrządach, w czasie sparingów, jak i w czasie walki. O ich przydatności w ringu nawet nie warto mówić, bo wydaje się to oczywiste. Dzięki nim zwiększa się przecież powierzchnia gardy, więc poczujesz się bezpieczniej. Już choćby z tego powodu warto zadbać, by rękawice do boksu były wykonane z nowoczesnych materiałów, ale i zapewniały dobrą wentylację. Dodatkowa osłona potęguje przecież pocenie się dłoni.

Odpowiednio wyprofilowane rękawice bokserskie nadają się również do uprawiania innych stylów walki, takich jak: combat, krav maga, kickboxing czy muay thai, choć rękawice do boksu tajskiego muszą zapewnić zawodnikom nieco większą ruchliwość dłoni. Jeśli natomiast trenujesz MMA, potrzebujesz rękawic z odkrytymi palcami.

Typowe oznaczenia

W obowiązującej rozmiarówce rękawic stosuje się dwa modele. Najpopularniejszym jest ten określający ich wagę w uncjach (oz). Powinna być ona skorelowana z masą ciała zawodnika. W przeciwnym razie będziesz trenować z nadmiernym obciążeniem. Poniżej przedstawiamy krótką ściągawkę:

6 oz – dla dzieci do 6 roku życia, waga poniżej 45 kg;

8 oz – dla młodzieży i drobnych kobiet, waga 45–65 kg;

10 oz – dla kobiet nieco lepiej zbudowanych oraz drobnych mężczyzn, 65–78 kg;

12–14 oz – dla mężczyzn od 78 kg;

powyżej 14 oz – dla zawodników wagi ciężkiej.

Czasami producenci stosują też oznaczenia S–XL, uwzględniające obwód dłoni, odległość między nadgarstkiem a końcem najdłuższego palca oraz obwód nadgarstka.

 

Rozmiar to nie wszystko

Warto również zadbać o odpowiednią wentylację dłoni. To ważne, ponieważ w czasie wzmożonej aktywności skóra się mocniej poci. Przepływ powietrza umożliwią odpowiednie materiały, z których zostały wykonane rękawice bokserskie.

Należy również zwrócić uwagę na wypełnienie rękawic, sposób ich wyprofilowania oraz usztywnienie nadgarstka. To ostatnie zapewni odpowiednio szeroki rzep, miękki i dobrze wykończony, co pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych obtarć.

 

Jak przedłużyć żywotność rękawic

Po zakupie sprzętu zadbaj, by służył jak najdłużej. W tym celu przestrzegaj zasad ustalonych przez producenta. Przede wszystkim używaj rękawic bokserskich zgodnie z ich przeznaczeniem. Po każdym treningu osuszaj je dokładnie za pomocą odpowiednich wkładek albo gazet, nie pierz, konserwuj odpowiednio do materiału wykonania. Poza tym zachowuj ostrożność przy ich wkładaniu i zdejmowaniu. Nie ciągnij za mankiet, ale pomagaj sobie drugą dłonią, naciskając na czoło rękawicy. Zadbaj również o dobre ułożenie dłoni, używaj bandaży bokserskich albo rękawic wewnętrznych (one także zapobiegną przepoceniu rękawic).

 

Poproś o pomoc eksperta

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się o pomoc w wyborze firmy, pośrednika, wreszcie typu rękawic. Taką osobą będzie Twój trener, który na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy pomoże Ci dobrać odpowiedni sprzęt. Taką rolę może spełnić sprzedawca, jeśli ma odpowiednie kompetencje. Na pewno takim miejscem jest nasz internetowy sklep sportowy https://sklep.backfist.pl. Tu uzyskasz fachowe doradztwo, wynikające z długoletniego doświadczenia (zarówno zawodniczego, jak i trenerskiego) oraz znajomości aktualnych trendów i stosowanych technologii. Pomożemy Ci dobrać rękawice odpowiednie do Twoich potrzeb treningowych w rozsądnej cenie.