MMA Częstochowa

MMA Częstochowa

MMA Częstochowa czyli mieszane sztuki walki to nowoczesna dyscyplina sportowa, która w swojej metodyce z powodzeniem wykorzystuje wszystkie sporty i sztuk walki wychodząc poza ramy pojęcia styl walki. Walczący zawodnicy wykorzystują wszystkie techniki walki z różnych sportów i sztuk walki bez żadnych ograniczeń za wyłączeniem technik zagrażających życiu czy trwałym uszkodzeniom ciała. Światowe środowisko martial arts uważa, że twórcą nowoczesnego mma jest Bruce Lee prekursor stylu wolnego w którym wszystkie chwyty są dozwolone. Jun Fan pierwszy zrewolucjonizował sztuki walki, zaczął łączyć i mieszać (mixed martial arts) przeróżne style walki.

mma częstochowa
mma częstochowa

 Publicznie wyraził swoją opinię w środkach masowego przekazu, że nie uznaje słowa „styl walki”. W tym okresie nie zyskał zwolenników, a jego wypowiedzi wstrząsnęły światem sztuk walki do tego stopnia, że tradycyjne szkoły walki nie zaakceptowały jego metod, a mistrzowie uznali go za szarlatana. Nowoczesne sztuki walki i międzynarodowe organizacje martial arts, które powstały dzięki Bruce Lee doceniły jego zasługi dopiero po śmierci. Trenuj MMA Częstochowa.

Korzeni mma doszukuje się już w 648 roku p.n.e. w Grecji gdzie podczas starożytnych igrzysk olimpijskich wprowadzono dyscyplinę sportową o nazwie pankration w której połączono zapasy i boks. Techniki z klasycznych greckich zapasów oraz pięściarstwa stały się z czasem bardzo widowiskową częścią antycznych igrzysk. Złagodzona forma olimpijskiego pankrationu była przewidziana również dla młodych chłopców. Nowoczesne mieszane sztuki walki mają wspólny rodowód z organizowanymi w XX wieku brazylijskimi turniejami vale tudo oraz japońskimi zawodami kakutougi. Pierwszy oficjalny turniej mma zainicjowano 15 listopada 1993 roku przez Ultimate Fighting Championships na regułach wszechstylowych „gladiatorskich walk” z udziałem rożnych mistrzów sztuk walki. W 1997 roku nastąpił burzliwy rozwój nowego, sportowego trendu zarówno w USA, Brazylii oraz Japonii. Począwszy od pierwszego turnieju do dnia dzisiejszego ważną rolę odgrywa tzw. enterntainment czyli obecność telewizji, sponsorów i zapewnienia widzom świetnego widowiska sportowego. Wraz z dużymi pieniędzmi w mma pojawiło się coraz więcej przedstawicieli różnych szkół walki:kickboxingu, boksu, judo, zapasów, jujutsu, karate, muay thai, K1. Stopniowo podnosili oni poziom rywalizacji sportowej. Metodyka nauczania w mma zmierza do wszechstronnego wyszkolenia zawodnika, który potrafi prowadzić walkę w dystansie używając technik nożnych, półdystansie korzystając z ciosów zadawanych pięściami oraz umiejętnego przejścia w klincz, aż do sprowadzenie przeciwnika do walki w parterze.
Dlatego najważniejszym aspektem jest tzw.trening przekrojowy w którym fighter uczy się płynnego przechodzenia między tymi trzema dystansami. Zawodnicy walczą w krótkich spodenkach na boso oraz lekkich rękawicach (jak w Pancrase, RINGS) przystosowanych do chwytania i uderzania. Rywalizacja prowadzona jest na ringu bokserskim luboktagonie-Octagon, ośmiokątnym polu walki z siatki potocznie nazywanym klatką stąd często sformułowanie walki w klatkach. Zwycięstwa najczęściej następują przez nokaut w stójce lubwalki w parterze na skutek duszenia, dźwigni czy też decyzji sędziowskiej. Mieszane sztuki walki swój rozwój zawdzięczają Jujutsu, a szczególnie przedstawicielowi brazylijskiego jujutsu- Royce Gracie.
Wystąpił on w pierwszym historycznym turnieju zorganizowanym przez Ultimate Fighting Championships i kolejnych dwóch edycjach wygrywając wszystkie walki. Został uznany za legendę mma pokonując wszystkich w trakcie walki w parterze, zmuszając swoich przeciwników do poddania. Jednak największym wyczynem, który świadczy o jego kunszcie i mistrzostwie jest fakt, że pokonał wszystkich swoich rywali nie robiąc im najmniejszej krzywdy. Royce Gracie przyczynił się do rozpropagowania mma i brazyliskiego jiu- jitsustając się honorowym członkiem Galerii Sław UFC. Oczywiście na rozwój wyczynowego mma mieli również nowi mistrzowie UFC odnoszący sukcesy i reprezentujący rozmaite style walki. W konfrontacji sztuk walki w klatce największe zastosowanie miały kontaktowe style walki takie jak: muay thai, kickboxing, boks, brazylijskie jujutsu, sambo, zapasy(grappling), judo. Nie sprawdziły się natomiast tradycyjne szkoły walki jak: aikido, karate czy taekwondo. Najważniejsze organizacje mma na świecie to:UFC, PRIDE FC i HERO’S. Burzliwy rozwój mieszanych sztuk walki w Polsce spowodował również rozwój wielu organizacji do których należą:KSW, MMA Attack, Fighters Arena, Profesjonalna Liga MMA, Amatorska Liga MMA. Podsumowując listę rankingową odbytych walk w mieszanych sztukach walki sprawdza się teoria i historyczna wypowiedź Bruce Lee która mówi: „Każdy z nas jest wybitną indywidualnością to nie styl walki wygrywa tylko człowiek”.

About Author