Z nami nauczysz się bronić! – Kurs Samoobrony Backfist

16 marca o godzinie 15.00 ruszyła nowa edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla pań, prowadzonego przez Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Backfist w ramach projektu Uwolnij się z grupy ryzyka. Zajęcia są współfinansowane z budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadań z zakresu zdrowia publicznego w 2019 roku. Treningi odbywają się w każdą sobotę w BackfistDojo przy ul. Hutników 9. Zakwalifikowane do programu panie musiały posiadać zgodę lekarza pierwszego kontaktu na uczestnictwo w zajęciach sztuk walki oraz wykupione ubezpieczenie NNW.

Organizowane coraz częściej kursy samoobrony nieco zmieniają wyobrażenie o płci pięknej. Przede wszystkim jednak uczą kobiet, jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych. Celem zajęć jest przekonanie pań, że płeć nie jest ani ograniczeniem, ani przeszkodą w kształtowaniu stylu swojego życia czy realizowaniu marzeń. Uczestniczki warsztatów dowiadują się, jak unikać niebezpieczeństwa, jak podnieść swoją sprawność fizyczną oraz poznać swoje możliwości. Zajęcia nie uczą ryzykanctwa, zachowań niebezpiecznych, ale pokazują, że najgorszym z możliwych rozwiązań jest bierność. Dzięki treningom kobiety stają się wyczulone na różne stany zagrożenia oraz przejawy przemocy. Poczują się pewniej i będą umiały zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pomoże im w tym zdobyta wiedza oraz wytrenowane zachowania.

Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Backfist ma ogromne doświadczenie w organizowaniu kursów samoobrony. Zajęcia prowadzi trener Tomasz Boral, doskonale porozumiewający się z uczestniczkami, dbający o poziom nabywanych kompetencji, ale również o atmosferę w grupie i podczas warsztatów. Jest kompetentny, przygotowany, doświadczony i komunikatywny. Potrafi przekazać wiedzę, wykształcić w uczestniczkach potrzebne nawyki oraz szybkość reakcji. Podczas zajęć wykorzystuje doświadczenie zawodnicze, ale przede wszystkim instruktorskie zdobywane w czasie prowadzenia zarówno grupowych, jak i indywidualnych treningów. Wie przecież, jak czują się na sali zawodnicy, ale potrafi także odpowiednio ich zmotywować do dalszego treningu. Dba również o to, by unikać nudy i rutyny.

To wszystko sprawia, że panie chętnie uczestniczą w zajęciach. Traktując spotkania jako doskonałą formę aktywnego relaksu, jednocześnie nabywają przydatnych umiejętności. I choć należy im życzyć, by nie musiały wykorzystać zdobytych umiejętności, cieszy fakt, że nabywają pewności siebie i potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Zajęcie odbywają się w BackFist przy ul Hutników. To najnowocześniejszy obiekt w Częstochowie przeznaczony do treningów sztuk walki. Zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i potrzebach wszystkich trenujących, został oddany do użytku na początku października ubiegłego roku. Jego otwarcie było wydarzeniem w Częstochowie.