Konferencja Prasowa Przeciwko Przemocy w Urzędzie Miasta Częstochowy

Konferencja Prasowa Przeciwko Przemocy w Urzędzie Miasta Częstochowy

Ochronić kobiety przed przemocą

W dniach 25 listopada – 10 grudnia, czyli od Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, trwa kampania 16 Dni Akcji przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Jej tegoroczne hasło brzmi: „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o dobrą edukację dla wszystkich”. Częstochowa włączyła się do projektu, a koordynatorem działań jest Urząd Miasta. O szczegółach przygotowanej akcji poinformowano na konferencji prasowej 24 listopada o godzinie 11.00 w Pałacu Ślubów.

Uczestniczyli w niej: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Równych Szans Agata Wierny, przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, terapeuci, adwokaci, przedstawiciele MOPS-u, stowarzyszeń wspierających ofiary przemocy oraz trenerzy sztuk walki, prowadzący kursy samoobrony dofinansowane z Urzędu Miasta: Tomasz Boral z Prywatnej Szkoły Walki „Backfist”, oraz Zbigniew Rychlewski z Akademii Sztuk Walki.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na sytuację kobiet narażonych na przemoc i dyskryminację. Powody i formy tych zachowań są różne, co widać w działaniach zaproponowanych przez częstochowskich organizatorów. Oprócz kursów samoobrony, które trwają od 25 listopada do 16 grudnia, przygotowano także konsultacje prawne i psychologiczne oraz warsztaty asertywności. Główną przestrzenią, gdzie odbywać się będą działania, stał się Pałac Ślubów, ale wydłużono też godziny pracy Punktu Konsultacyjnego dla ofiar przemocy domowej działającego przy Ośrodku Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi (ul. Sikorskiego 78).

I choć trudno twierdzić, że przemocy doświadczają tylko kobiety, to jednak one zdają się być na nią najbardziej narażone. Są słabsze fizycznie, a przy tym często stają się psychicznie uzależnione od swoich oprawców. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć je, jak bronić się przed napastnikami.

Kampania to dobry czas, by spróbować żyć inaczej, a przede wszystkim dodać odwagi i otuchy tym, którzy tego potrzebują. Zajmą się tym specjaliści, ale każdy z nas powinien stać się wrażliwy na przemoc, która może przybierać różne oblicza, a czasami zdaje się nawet bezosobową siłą. Z tego powodu przygotowano też programy edukacyjne, by propagować właściwe zachowania, informować o prawach człowieka i przekonywać, ze nikt nie jest w sytuacji bez wyjścia. Warto również zadbać o zmianę wrażliwości społecznej, by żaden z agresorów nie czuł się bezkarny.

About Author