Kobiety kobietom, czyli obudzić potencjał

Kobiety kobietom, czyli obudzić potencjał

Czym interesują się współczesne kobiety? Jakie są ich problemy i marzenia? O czym rozmawiają, gdy w wolną sobotę? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć 21 września br. podczas X Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej, które odbywało się w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Po raz kolejny okazało się, że kobiety interesują się niemal wszystkim: od spraw tradycyjnie przypisanych ich płci, czyli urodą, zdrowiem czy odżywianiem się, aż do psychologii oraz technik zarządzania. Organizatorzy zadbali o ciekawe prelekcje i warsztaty, a także zaprosili specjalistów (psychologa, neurologa, dermatologa oraz podologa), z którymi można było porozmawiać o swoich problemach i zasięgnąć porady.

Wśród prowadzących dominowały kobiety, bo przecież nic tak nie przekonuje jak pozytywny przykład. Nie tylko potrafią one doskonale godzić rozmaite role społeczne, są szefowymi, prowadzą własną działalność, nauczają innych, a jednocześnie są piękne i zadbane. To najlepszy dowód, że mimo pośpiechu można żyć zdrowo, troszcząc się o swoje samopoczucie. Kamila Grochowina, Oliwia Bryła oraz Katarzyna Stankow w swoich wystąpieniach zwracały uwagę na rozmaite czynniki wpływające na wygląd kobiet i ich nastawienie do świata. Podkreślały rolę odpowiednio zbilansowanej diety, bo przecież od dawna wiadomo, że jedzenie to jeden z czynników zapewniających szczęście. Eksponowały również potrzebę osiągnięcia równowagi wewnętrznej, która wpływa na wygląd oraz kształtuje relacje z otoczeniem, a przede wszystkim wskazywały drogi prowadzące do tego stanu.

Natomiast Tomasz Boral, trener personalny oraz właściciel Szkoły Sztuk Walki Backfist, podkreślał rolę czynnika może z pozoru trochę mniej kobiecego. Mówił mianowicie o determinacji i konsekwencji. Ich znaczenie obserwuje każdego dnia podczas zajęć i spotkań z klientkami i klientami, bo cechy te potrzebne są każdemu, kto zamarzył o jakiejś zmianie. Zresztą pragnienie jest pierwszym bodźcem do zbudowania w sobie właściwego poziomu zaangażowania. Potem należy je utrzymać na właściwym poziomie.

Wykłady, warsztaty, treningi interpersonalne oraz panele dyskusyjne na temat kreatywności oraz dyplomacji kobiet przekonywały, że w przedstawicielkach płci pięknej tkwi ogromny potencjał społeczny i osobowy, którego nie należy zlekceważyć. Zamiast więc wychowywać kobiety tak, by dostosowały się do obowiązujących form, warto pozwolić im realizować swoje marzenia. Tylko szczęśliwe i spełnione będą na tyle kreatywne, by zmieniać świat. A wielokrotnie pokazały już, że potrafią tego dokonać.