Geneza Kick-Boxingu

Sztuki walki postrzegane są głównie jako styl lub system walki mieszczący się w konkretnie określonych ramach. Karate pełnego kontaktu (pierwotna nazwa kickboxingu) nie jest przypisane żadnemu stylowi walki. Można zatem stwierdzić, iż docenia ono wszystkie inne sztuki walki poprzez stosowanie ich elementów. Kickboxing jest więc mieszanką wszystkich technik i stylów walki. Takich jak na przykład: boks, karate, mma, kung-fu, taekwondo itd. Dzięki temu sport ten, jego nowe techniki treningu i prowadzenia zawodów miały możliwości wpłynięcia na zmiany wielu tradycyjnych metod.

Celem kickboxingu była konfrontacja wszech stylowa z użyciem pełnego kontaktu. Bardzo niewielu osobom udało się sprostać temu wyzwaniu. Należeli do nich głównie ćwiczący tradycyjne style walki. Próbowali oni w ten sposób wypełnić pustkę spowodowaną brakiem rywalizacji i współzawodnictwa. Bycie pionierem to niełatwa sztuka dlatego niektórzy z nich odnieśli sukces, większości się to jednak nie udało. Nowy system walki i jego prekursorzy mieli również wielu przeciwników. Szczególnie wśród konserwatywnych mistrzów tradycyjnych stylów walki. Którym nie podobało się naruszanie kultywowanych przez wieki metod i obyczajów treningowych.

Kickboxing jest szerokim pojęciem i trudno o nim pisać choćby ze względu, iż nie ma jednego twórcy jak to się dzieje w przypadku aikido, karate czy taekwondo. Poza tym rozwijał się on równocześnie na terytorium trzech kontynentów: Ameryki Północnej, Azji i Europy. Dlatego na temat rodowodu tej dyscypliny pojawia się wiele dyskusji i spekulacji. Korzeni tej nowoczesnej metody walki można się również doszukiwać w muay-thai (boksie tajskim), który do chwili obecnej jest praktykowany na terenie współczesnej Tajlandii. Jednak za formalną ojczyznę tego nowoczesnego systemu walki uznaje się Stany Zjednoczone.

jl-09112012-1
Do powstania kickboxingu w znacznym stopniu przyczyniła się również gwiazda światowego formatu Bruce Lee. Był on prekursorem stylu wolnego i pierwszym mistrzem, który zrewolucjonizował tradycyjne sztuki walki. Zerwał ze stereotypami likwidując ograniczenia stylowe: „Gdy powielasz klasyczne style, rozumiesz rutynę, tradycje, cienie ale nie rozumiesz siebie.” W czasie sparingów wykorzystywał najbardziej efektywne kombinacje technik z wszelkich możliwych stylów i sposobów walki. Jest pierwszym wojownikiem, który zaczyna stosować pełny sprzęt ochronny: tarcze do kopnięć, kaski, rękawice, ochraniacze na golenie. Co jest szczególnie widoczne na zdjęciach archiwalnych z pokazów i w jego późniejszych filmach (Droga Smoka i Wejście Smoka). Pierwszym uczniem Bruce’a Lee zostaje Joe Lewis. Zawodnik reprezentujący tradycyjną odmianę karate.

W lutym 1968 r. Jim Harrison organizuje pierwsze oficjalne zawody w „amerykańskim karate”. Według nowych reguł walki Mike Andersona w formule full-contact (uderzenia pełna siłą).W turnieju tym bierze udział sześciu zawodników: Joe Lewis (zwycięzca turnieju), Bob Wall (ekranowy Ohara z Wejścia Smoka), Skiper Mullins, J.Pat Burleson, Dawid Moon i Fred Wreh. Brak ochraniaczy i dopuszczenie uderzeń pełną siłą doprowadziło w efekcie do kontuzji i urazów. Jednak „amerykańskie karate” ciężkiego kontaktu zostało zaakceptowane przez społeczeństwo. W tym czasie powstaje pierwsza profesjonalna organizacja kickboxingu (PKA – Proffesional Karate Association). W wyniku czego w 1970 r. w Kalifornii (Long Beach Arena) zostaje zorganizowana pierwsza zawodowa walka z użyciem pełnego sprzętu ochronnego pomiędzy Gregiem Bainsem  i triumfatorem walki Joe Lewisem. Pojedynek ten wzbudził ogromne zainteresowanie w USA i powszechnie ta data jest uznawana za początek narodzin kick-boxingu.

We wrześniu 1974 r. odbyły się w Los Angeles I Mistrzostwa Świata w Kick-Boxingu. W zawodach uczestniczyli przedstawiciele różnych stylów walki. Impreza odniosła ogromny sukces. W większości amerykańskich szkół karate zaczęto modyfikować systemy treningowe. Starając się je dostosować do zasad panujących w nowej odmianie walki. W połowie lat 80-tych kick-boxing znalazł się na siódmym miejscu najpopularniejszych sportów w USA.

Do najwybitniejszych zawodników lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych należą: Joe Lewis, Bill Wallace „Superfoot”, Benny „The Jet” Urquidez.

Obecnie Joe Lewis i Bill Wallace „Superfoot” są uhonorowani szczególnym i najwyższym Międzynarodowym Tytułem „Grand Master” 10 DAN.

Benny „The Jet” Urquidez  jest największym autorytetem w dziedzinie profesjonalnych walk. Ma on na swoim koncie 57 zwycięskich walk na ringu zawodowym z czego 49 zakończonych przez nokaut. Po zakończeniu kariery zawodowej otworzył w Van Nuys w pobliżu Los Angeles własną szkołę walki „The Jet Center”.

Do rozwoju i rozpropagowania kick-boxingu na całym świecie przyczynili się również zawodowi mistrzowie świata różnych federacji:

  • Marek Piotrowski ”The Punisher” [ 9-krotny mistrz świata-nasz rodak ;)]
  • Don”The Dragon”Wilson  [role filmowe: „Ognisty krąg” i „Czarny pas”]
  • Rob Kaman [ jeden z najbardziej utytułowanych zawodników na świecie]
  • Dennis Alexio [ rola filmowa: „Kickboxer”]
  • Rick Roufus [ doskonała technika nożna]

Najważniejsze organizacje kick-boxingu to:

  • PKA (Professional Karate Association)
  • WAKO (World Association of Kick-boxing Organizations)
  • ISKA (International Sport Kick-boxing Association)
  • WKA (World Kick-boxing /Karate/ Association) w formule low-kick
  • PKC (Professional Karate Commission)
  • WAKO PRO