Żyjesz w stresie – potrzebujesz masażu

Stres jest współcześnie najpowszechniejszych czynnikiem ryzyka i zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wpływa na psychikę, warunkując nasze samopoczucie, potęguje nerwowość, pobudliwość albo apatię. Powoduje też napięcie mięśni, które pozbawione rozluźnienia tracą elastyczność, oraz niszczy tkanki miękkie. Według niektórych nadmierne wydzielanie adrenaliny, hormonu walki, przez wielu tak pożądanego, wpływa na sposób ułożenia ciała i jego sposób poruszania się. Pojawiając się w sytuacjach ekstremalnych, strachu, walki czy ucieczki, przygotowuje nasz organizm do zwiększonego wysiłku. Nic dziwnego, że coraz bardziej potrzebujemy wyciszenia i relaksu. Organizm musi poczuć, że niebezpieczeństwo minęło i można wrócić do równowagi. Według niektórych rozluźnienie mięśni można osiągnąć dzięki wprawieniu ciała w naturalne drżenie. To jeden z najprostszych sposobów, ale na pewno znacznie skuteczniejszy jest masaż.

Już sama sytuacja zabiegu jest przyjemna i relaksująca, tym bardziej że współczesna oferta jest niezwykle bogata. Oprócz masażu leczniczego dostępne są przecież masaże relaksacyjne, drenujące, liftingujące czy antycellulitowe. Wciąż zresztą pojawiają się nowe techniki i nazwy. Używane dodatki, olejki albo inne substancje (np. czekolada albo miód, poza spadziowym – ten nie posiada odpowiedniej przyczepności), mogą potęgować działanie zabiegu. Zawarte w nich witaminy i mikroelementy korzystnie wpływają na organizm. Aby dodatkowo poprawić mikrokrążenie i pobudzić tkanki do regeneracji, można jeszcze wykorzystać różne przedmioty, takie jak muszle albo drążki bambusowe.

Oczywiście, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na masaż. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim stany zapalne mięśni i ścięgien, krwiaki, niektóre choroby zakaźne, a w przypadku zastosowania dodatków – uczulenie na konkretne produkty. Ale o Twoje bezpieczeństwo zatroszczy się masażysta. Najpierw porozmawia, obejrzy, a przede wszystkim doradzi rodzaj masażu i częstotliwość zabiegów.

Masaż nie tylko zniweluje skutki stresu. W ten sposób zadbasz o skórę, skorygujesz postawę, pozbędziesz się bólu mięśni i ich usztywnienia, odżywisz i dotlenisz organizm, a nawet nieco poprawisz ciśnienie. O dobroczynnym wpływie masażu można by długo pisać. Wydaje się jednak, że trzeba go po prostu doświadczyć.